גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה

גיטרה אקוסטית – מדריך לבחירה  ילמד אתכם איך לבחור נכון את הגיטרה האקוסטית שלכם. כלומר: מה הם הדברים הכי חשובים בבחירת הגיטרה האקוסטית? ועל איזה דברים הכי כדאי לשים דגש? . כמובן שהדבר תלוי בתקציב שלכם, אך במאמר שלפניכם נשתדל לסקור את כל העובדות הכי חשובות בבחירת הגיטרה. זאת אומרת : יתכן שתוכלו להגשים אותן גם בגיטרה אקוסטית עם תקציב נמוך יחסית. ברגע שתדעו מה הם הדברים שעושים לכם את הגיטרה לנוחה יותר וטובה יותר, אז הבחירה שלכם תהיה נכונה יותר. לא תמיד התקציב הוא הדבר שהכי קובע בבחירת הגיטרה, כלומר: ניתן למצוא גיטרה אקוסטית טובה גם במחיר סביר השווה לכל נפש.

גיטרה אקוסטית היא אחד מכלי הנגינה הכי מיוחדים בעולם. כלומר: גוון הצליל המתכתי הופך אותה להיות אחד מכלי הנגינה הכי מבוקשים בעולם.

למעשה כל זמר או זמרת בוחרים ללוות את עצמם דווקא בגיטרה אקוסטית. רוב האמנים בעולם,טוענים שגיטרה אקוסטית היא הכלי שנשמע הכי יפה והכי מיוחד.

מצד שני, גיטרה אקוסטית היא גיטרה לא קלה לנגינה. כלומר : בגלל העובדה שיש לה מיתרים העשויים מפלדה, הלחיצות באצבעות הידיים כואבות.

בניגוד לכך בגיטרה קלאסית המיתרים עשויים מניילון. כתוצאה מכך הלחיצות באצבעות הידיים כואבות הרבה פחות.

גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה- מרחק המיתרים מלוח האצבעות

מבצע! גיטרה אקוסטית עם סאונד חלומי

גיטרה אקוסטית כוללת סט אפ במתנה
רק ב ₪599

המחירים הכי זולים בארץ!

גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה נכונה

בגלל העובדה שגיטרה אקוסטית היא כלי שאינו קל לנגינה. עלינו לשים דגש על הנוחות של הגיטרה. כלומר: עלינו לבחור גיטרה מאוד נוחה לנגינה ובכך נוכל ל"פצות" על הקושי בזמן הנגינה.

אחד הדברים הכי חשובים בנוחות הגיטרה הוא : מרחק המיתרים מלוח הסריגים. ה Action  של הגיטרה. עלינו לבחור גיטרה עם האקשיין הכי נמוך שיש. מצד שני צריך לשים לב שהמרחק לא נמוך מידי ומייצר זמזומים בגיטרה.

חשוב להבין : מיתרים רחוקים מלוח האצבעות , מקשים מאוד על אופן הפקת הצליל. כלומר עלינו ל"גמוע" מרחק גדול בכדי לקרב את המיתר אל הלוח.

כל לחיצה יכולה להפוך למשימה לא פשוטה במקרה כזה. לכן חשוב לשים לב שהמרחק קרוב ככל שניתן ובכך הלחיצה לצורך הפקת צליל נקי קלה ונעימה.

גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה- עובי המיתרים

עובי המיתרים בגיטרה אקוסטית

כידוע בגיטרה אקוסטית ישנם מידות שונות של עובי המיתרים. כלומר: ישנם מיתרים דקים בעובי של 0.10 מ"מ למיתר הראשון. מצד שני ישנם מיתרים עבים בעובי של 0.13 מ"מ למיתר הראשון.

מיתרים עבים בגיטרה אקוסטית מפיקים צליל גדול עם הרמוניה ענקית. אך מצד שני מיתרים עבים קשים מאוד לנגינה ולא מתאימים לכל נגן.

לעומת זאת מיתרים דקים יחסית, נוחים יותר לנגינה אך גודל הצליל וגודל ההרמוניה יהיה בהתאם. ההמלצה היא להתחיל במיתרים דקים בעובי של 0.10 מ"מ או עובי של  0.11 מ"מ .

בנוסף לכך חשוב לבחור מיתרים לגיטרה אקוסטית שאינם מחלידים. כלומר: בזמן הנגינה בגיטרה אקוסטית ישנה זיעה של אצבעות הידיים המצטברת על המיתרים.

לאור העובדה ממדובר ממיתרים העשויים מפלדה, אזי הזיעה נדבקת במיתר וגורמת לו להחליד.

כיום ישנם מספר חברות של מיתרים לגיטרה אקוסטית שלא מחלידים. זאת אומרת שהמיתרים מצופים בשכבה עדינה ולא מורגשת של פלסטיק העוטפת את המיתר ומונעת ממנו להחליד.

מיתרים מסוג זה שומרים על איכות הצליל וגם על האינטונציה של הכלי לאורך זמן. דבר נוסף ברוב המקרים הם מרגישים הרבה יותר נעימים למגע, בגלל העובדה שאין הצטברות של חלודה על המיתר.

עובי הצוואר בגיטרה אקוסטית

אחרי ששמנו דגש על עובי המיתרים, עלינו לשים דגש נוסף  על עובי הצוואר של הגיטרה. הצוואר של הגיטרה הוא אחד הגורמים הכי משפיעים על הנוחות בזמן הנגינה. כלומר חשוב לבחור צוואר דק ככל שניתן. 

גיטרה אקוסטית עם צוואר נוח, מאפשרת לכל אחד נגינה ממושכת עם חוויה נעימה, ללא תסכולים.  דבר נוסף :  צריך שיד שמאל תקיף את צוואר הגיטרה בחופשיות, ולא שצוואר הגיטרה יהיה גדול מהיקף יד שמאל.

לנגן בגיטרה עם מפרט

גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה - בחירת הגודל

לגיטרה אקוסטית ישנם גדלים שונים בהתאם לגודלו של גוף הנגן. כלומר ישנן גיטרות אקוסטיות בגודל של "38 -"39 המתאימות לילדים או לאנשים בעלי גוף קטן. גיטרות אלו בדרך כלל מאוד נוחות לנגינה לכל אדם.

מצד שני עצמת האקוסטיקה שלהן קטנה בהתאם לגודלה של תיבת התהודה. דבר נוסף הוא שישנן גיטרות בגודל של 41" הנקראות בשם דראדנוט. גיטרות אלו כוללות תיבת תהודה ענקית, ולכן הצליל שלהן גדול עם הרמוניה אדירה.

מצד שני הן ממש ענקיות ולא מתאימות לכל נגן. כתוצאה מנגינה ממושכת הן גורמות למתיחות בגב התחתון. אנשים בעלי גוף גדול יסתדרו אתן מצוין. מצד שני הן לא מומלצות לנגנים בעלי גוף ממוצע.

ההמלצה שלי היא ללכת על גיטרה בגודל של 40" . כלומר בכך אנחנו מרוויחים את שתי העולמות, גם נוחות וגם צליל .

 

גיטרה אקוסטית - מדריך לבחירה - סוגי העצים

כמו לכל גיטרה , גם לגיטרה אקוסטית ישנם סוגי עצים המתאימים יותר לאופי הצליל שלה. כלומר: החלק הקדמי של הגיטרה יהיה בדרך כלל מעץ אשוחית הנקרא: Spruce .

כמובן שמדובר בעץ המייצר אקוסטיקה גדולה, אך גוון הצליל שלו בהיר ומתאים לאופי הצליל של הגיטרה. הגב והצדדים של גיטרה אקוסטית יהיו בדרך כלל מעץ מהגוני או מרוזווד.

חשוב להדגיש לסוגי העצים בגיטרה אקוסטית אין השפעה על הנוחות בזמן הנגינה. עצים אלו משפיעים בעיקר על אופי הצליל של הגיטרה.

לכן אם התקציב שלכם מוגבל בבחירת הגיטרה, ההמלצה היא להתרכז יותר באלמנטים המשפיעים על הנוחות ולא על אופי הצליל.

לעומת זאת אם התקציב שלכם מאפשר זאת, ברור הדבר שעדיף לבחור גיטרה אקוסטית עם רמה של עצים טובה ככל שניתן.

גיטרה אקוסטית בנויה בחלק הקדמי מעץ Spruce

גיטרה אקוסטית מוגברת

אם אתם חושבים להופיע עם הגיטרה שלכם על הבמה, חשוב שתבחרו גיטרה אקוסטית מוגברת.

 ההגברה של הגיטרה מאפשרת חיבור ישיר לכל מערכת הגברה . כידוע גיטרה היא כלי נגינה עם עצמה חלשה יחסית. 

זאת אומרת שבכדי לשמוע את הגיטרה ברור ומדויק עלינו להשתמש במערכת הגברה של הגיטרה.

חשוב שההגברה של הגיטרה תשמיע את הצלילים הטבעיים של הכלי. כלומר שכל הצלילים בהגברה יהיו זהים לצלילים ללא ההגברה.

 

מפתחות הכיוון של הגיטרה

למפתחות הכיוון של הגיטרה השפעה מכרעת על יציבות הכיוון ועל האינטונציה . כלומר : חשוב לשים לב שמפתחות הכיוון יהיו עשויים מחומרים ברמה גבוהה, כמו כרום.

דבר נוסף חשוב שמנגנון הכיוון כלומר מפתחות השיניים של גלגל הכיוון יהיו יציבים. מפתחות טובים שומרים על כיוון יציב ואחיד לאורך זמן.

זאת אומרת שלא תצטרכו לכוון את הגיטרה לעתים תכופות. עם מפתחות כיוון טובים מספיק בכיוון אחד ליום 

לסיכום

בבחירת הגיטרה עלינו לשים לב לכל הדברים המשפיעים על הנוחות ועל איכות הצליל.

הנוחות תלויה באקשיין של הגיטרה, כלומר מרחק המיתרים מלוח הסריגים. כמו כן הנוחות תלויה בעובי הצוואר, ובגודל הגיטרה.

כאמור לעובי המיתרים גם כן השפעה ישירה על הנוחות בזמן הנגינה. מומלץ לבחור מיתרים בעובי נמוך יחסית, בכדי לאפשר חווית נגינה נעימה.

לאיכות העצים השפעה על איכות הצליל וכן על ההרמוניה של הגיטרה. למפתחות הכיוון השפעה ישירה על יציבות הכיוון של הגיטרה וכן על האינטונציה של הגיטרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *