יוקלילי קונצרט וסופרן

יוקלילי קונצרט וסופרן

יוקלילי קונצרט או סופרן הוא ללא ספק הכלי שכובש את עולם המוזיקה בשנים האחרונות. הכלי הזה כולל כמה שמות כמו : יוקולילי יוּקולֶיְלִי או אוּקוּלֵלֵה או יוקוללה וכיוצא באלו. ליוקלילי 4 גדלים : סופרן, קונצרט, טנור , ובריטון. הסופרן הוא הקטן ביותר והבריטון הוא הגדול ביותר. לכלי 4 מיתרים בלבד, כאשר המיתר התחתון הוא דווקא המיתר הגבוהה ביותר במנעד הקולי של הצלילים. כלומר בניגוד לכלי מיתר אחרים כמו גיטרה או כינור בהם המיתר התחתון כלומר זה שהכי קרוב לאגודל יד ימין, הוא בעל הצליל הנמוך ביותר. ביוקלילי המיתר התחתון הוא בעל הצליל הגבוהה ביותר.

כידוע היוקלילי הוא כלי נגינה קל יחסית לנגינה.  כלומר הקלות הזו נובעת מכמה עובדות חשובות. הראשונה היא עקב היותו כלי בעל 4 מיתרים בלבד וגם כלי קטן יחסית. זאת אומרת: הצלילים שלו ניתנים להפקה בקלות. כלומר: בניגוד לגיטרה למשל שהיא כלי בעל 6 מיתרים שונים עם גודל לא מבוטל, ביוקלילי האקורדים יכולים להיות ברוב המקרים לחיצה של אצבע אחת או שתיים. זאת אומרת שבכדי לדעת לנגן ליווי ביוקלילי ברמה הבסיסית, לא צריך הרבה זמן של אימונים. שבועיים שלושה ואתם כבר יודעים לנגן עליו.

גודלו של היוקלילי קונצרט

גודלו הקטן יחסית של הכלי מאפשר לקחת אותו לכל מקום. הוא נכנס בקלות לכל תיק גב ממוצע, ובכך הכלי הזה יכול להגיע אתכם לכל מקום. ישנה היום תופעה שהולכת ומתפשטת בקרב הזמרים והזמרות המפורסמים כמו פול מקרטני , לבצע חידוש לשירים שלהם עם יוקלילי. בכלל בזמן האחרון יותר ויותר אמנים משתמשים בכלי המתוק הזה בכדי לבצע את היצירות שלהם. אצלנו בכלי מיתר תוכלו למצוא מבחר רחב של יוקלילי מעץ מלא . לעץ של היוקלילי חשיבות ענקית לגבי גודל הצליל שלו. כלומר : בגלל שמדובר בכלי קטן, חשוב שהצלילים שלו יהיו חזקים. זאת אומרת שעצים טובים עם גוון אקוסטי למשל משפיעים באופן ישיר על עצמת הצלילים של הכלי.

חשוב לשים לב, לא רק לאיכותם של העצים , אלא  גם לאיכות המיתרים של היוקלילי. כלומר בכדי להעלות את העצמה של הכלי הקטן הזה, אנחנו צריכים להשתמש במיתרים טובים. מיתרים העשויים מפלסטיק, מפיקים בדרך כלל צלילים קטנים ועמומים. לעומת זאת מיתרים טובים , אשר עשויים מחומרים איכותיים כמו קרבון, יפיקו צלילים טובים יותר וחזקים הרבה יותר עם גוון של הרמוניה מאוזנת