מיתרים לגיטרה הם אחת הסוגיות שמעסיקות כל נגן גיטרה בתחילת דרכו ואפילו בהמשכה. ישנם סוגים רבים של מיתרים לכל גיטרה, וישנם הבדלים מהותיים בין סוגי המיתרים , אז מה ההבדל בין מיתרים לגיטרה קלאסית במתח גבוהה לבין מתח בינוני? ומה ההבדל בין מיתרים לגיטרה חשמלית או אקוסטית בעובי של 0.10 מ"מ לעובי של 0.9 מ"מ? כמו כן ישנם מיתרים מצופים המונעים החלדה של נמיתר , אז מה ההבדל בין מיתרים מצופים למיתרים רגילים? תשובות לכל השאלות ועוד תמצאו במאמר שלפניכם

לוגו כלי מיתר

מאת פיני אלקיים

בחירת המיתרים הנכונים לגיטרה היא לא דבר פשוט וגם לא דבר החלטי לגבי כולם, היא תלויה בעיקר ביכולת הטכנית ובתחושה הנכונה של הנגן וכן בהעדפה המוזיקלית שלו. ישנם סוגים רבים של מיתרים ובמאמר זה נשתדל לסקור בקצרה את ההבדלים המהותיים שבין כולם.

 מתח המיתרים

נתחיל עם מיתרים לגיטרה קלאסית : ראשית חשוב להבין שאחד הגורמים הכי משפיעים על צליל מדויק ואינטונציה אבסולוטית הוא איכות המיתרים בגיטרה. כך למשל אם נתקין על אותה גיטרה מיתרים פשוטים או טובים יהיה הבדל מהותי בין האינטונציה של הצלילים ורמת הניקיון או הזמזומים של הצלילים ואיכות הסאונד. ככל שהמיתרים עשויים מחומרים טובים יותר כמו קרבון למשל כך איכות המיתרים בגיטרה תהיה שונה

מיתרים לגיטרה - כיוון נכון של מיתרים על הגשר בגיטרה חשמלית

בגיטרה קלאסית ישנם שני סוגים עקרים של מתח המיתרים: מתח בינוני או מתח גבוהה. מיתרים במתח גבוהה מפיקים צליל יותר עצמתי  אך רמת הקושי של הפקת הצליל קשה באופן יחסי למיתרים עם מתח בינוני. לעומת זאת מיתרים במתח בינוני מאד נעימים למגע וקלים להפקת צליל אך עצמת הצליל שלהם קטנה ביחס למיתרים ברמת מתח גבוהה.

מיתרים לגיטרה – המלצה 

לכן לנגנים מתחילים או לנגנים שטרם הספיקו לעצב את היכולת הטכנית שלהם בגיטרה מומלץ מיתרים במתח בינוני ולעומת זאת לנגנים מתקדמים שמרגישים שיש להם מספיק יכולת טכנית בגיטרה מומלץ לנגן על מיתרים במתח גבוהה.

מיתרים לגיטרה - מיתרים בגובהה מדויק על גיטרה קלאסית

מיתרים לגיטרה אקוסטית

בניגוד לגיטרה קלאסית בה ההבדל נובע מחמת מתח המיתרים, בגיטרה אקוסטית וחשמלית ההבדל הוא בעיקר בעובי המיתרים. מיתרים בעובי 0.9 בחשמלית או 0.10 באקוסטית נעימים למגע ומאפשרים הפקת צליל בקלות, כמו כן שימוש בטכניקות כמו סליידים בנדים המר ופול הופכים לחוויה נעימה בשתי הגיטרות כאחת. אך גם כאן מיתרים בעובי נמוך מפיקים צליל בעל עצמה נמוכה , וככל שאנו מתקדמים בעובי המיתרים כך רמת הצליל ועצמתו גדלה מחד, ורמת קושי הנגינה והשליטה הטכנית נעשית קשה יותר מאידך. 

מיתרים לגיטרה - מיתרי ניילון בגיטרה קלאסית

המלצה

היות שעיקר הסאונד בחשמלית נובע מההגברה של הגיטרה מומלץ להשתמש דווקא במיתרים בעובי 0.9 מ"מ דבר המאפשר חווית נגינה קלה ונעימה וגם הנה הבחירה המועדפת על רוב הנגנים בגיטרה חשמלית. בגיטרה אקוסטית רצוי להתחיל דווקא במיתרים בעובי 0.11 מ"מ ומעלה מכמה סיבות: אחת מיתרים בעובי פחות מכך עלולים להוות מתכונת לזמזומים בגיטרה אקוסטית ושנית האקוסטיקה וההרמוניה בגיטרה אקוסטית נשמעים הרבה הרבה יותר טוב במיתרים עבים דווקא.
מיתרי אל-חלד

נגינה ממושכת בגיטרה גורמת לתהליך החלדה של המיתרים בעיקר בגיטרה אקוסטית וחשמלית העשויים מ 100% מתכת. כתוצאה מנגינה ממושכת הידיים מזיעות במהלך הנגינה ובכך הזיעה מתייבשת על מיתרי המתכת ובכך נוצר תהליך החלדה וקורוזיה על המיתרים דבר שבסופו של תהליך גורם ל "מותו" של המיתר. מיתר חלוד לא נעים למגע ומפיק צלילים לא מכוונים , האוקוטבות של המיתר וכן רמת האינטונציה יורדת ובקיצור הגיטרה לא נשמעת במיטבה בלשון המעטה.

מיתרים לגיטרה - מיתרי פלדה בגיטרה חשמלית

מיתרים עם ציפוי

אחד הפתרונות הכי טובים שיש להציע לכל גיטריסט בכדי להימנע מהחלפה חוזרת ונשנית של המיתרים בגיטרה היא להתקין מיתרים מיוחדים עם ציפוי עדין בחומר שמונע מהמיתר להחליד ומאפשר אורך חיים ארוך במיוחד למיתר, כמו כן כל ההתמודדות עם אינטונציה וכיוון שנשחקים נעלמת לחלוטים במיתרים מסוג זה, אחת החברות המובילות ביותר בעולם המיתרים המצופים היא חברת : elixir

ישנו חסרון אחד במיתרים אלו שהתחושה עם המיתרים היא מעט שונה ביחס למיתרים ללא ציפוי. ישנם גיטריסטים רבים שטוענים שתחושת הציפוי מפריעה להם בזמן הנגינה, וישנם אחרים שאומרים שהכל עניין של הרגל.

דילוג לתוכן