סוגי העצים בגיטרה קלאסית

סוגי העצים בגיטרה קלאסית הם הגורם הכי משפיע על הצליל של הגיטרה, ישנם סוגים שונים של עצים בגיטרה אחת ולכל אחד מהם תפקיד שונה כאשר השילוב בניהם הנו הגורם לתוצאה הסופית של הצליל של הגיטרה.
לוגו - כלי מיתר

מאת פיני אלקיים

לגיטרה קלאסית סוגים שונים של עצים המתחלקים לכמה חלקים:

סוגי העצים בגיטרה קלאסית

הטופ- החלק הקדמי של הגיטרה, הגב והצדדים, הצוואר ולוח הסריגים, לכל אחד מהחלקים הנ"ל סוגים שונים של עצים כאשר השילוב בניהם מביא לתוצאה של הצליל של הגיטרה. נתחיל מעובדה חשובה שבגיטרות קלאסיות איכותיות העצים הינם עצים אקוסטיים ובגיטרות פשוטות למתחילים הגיטרות עשויות מעצים שאינם אקוסטיים אלא עצים הכי פשוטים שיש – דיקטים, גם בעצים האקוסטיים ישנם דרגות שונות של עצים וככל שהעצים איכותיים יותר כך הצליל של הגיטרה וביעקר ההרמוניה של הכלי תהיה טובה יותר.
סוגי העצים בגיטרה קלאסית

סוגי העצים בגיטרה קלאסית – הטופ

לדוגמה בגיטרה קלאסית טובה הטופ של הגיטרה יהיה מעץ Cedar – עץ ארץ או מעץ Spruce עץ אשוח . לעץ הארץ גוון עמוק ולעץ האשוח גוון בהיר לטעמו המוזיקאלי של הנגן, הגב והצדדים בגיטרות קלאסיות איכותיות יכול להיות מעץ Indian Rosewoode גם הוא בעל גוון עמוק או מעץ Mahogany בעל גוון בהיר יותר, צוואר הגיטרה יכול להיות גם כן מעץ Mahogany ולוח הסריגים יכול להיות מעץ Abony  עץ חזק במיוחד השומר על יציבות הצוואר ובעל עמידה איתנה בתנאי מזג האוויר השונים.

החלק המכריע ביותר בצליל של הגיטרה הוא החלק הקדמי, היות שהוא מושפע ביותר מהתהודה של הגיטרה, כלומר: בזמן הנגינה בגיטרה נשלחים גלי קול אל תוך תיבת התהודה ובמהירות הקול מתפשטים בחלל הכלי ויוצאים דרך תיבת התהודה, המפגש של גלי הקול עם החלק הקדמי של הגיטרה – הטופ הוא התוצאה הסופית לאחר שהתפשט בתיבה התהודה ועבר את תהליך העיבוד של הצליל. בנוסף היות שתיבת התהודה נמצאת בחלק הקדמי של הגיטרה כל הצלילים של הגיטרה יוצאים דרך תיבת התהודה ולכן באים במגע ישיר לפני היציאה אל חלל החדר דרך החלק הקדמי של הגיטרה.

גיטרה קלאסית מומלצת

הגב והצדדים של הגיטרה שייכים יותר להרמוניה של הכלי, כלומר בזמן הפקת הצליל בגיטרה גלי הקול מתפשטים בחלל הכלי היינו בתיבת התהודה ולפני שיוצאים לחלל הם עוברים תהליך של עבוד הצליל באמצעות המגע שלהם עם העצים של הגיטרה, הגב והצדדים של הגיטרה הנם העצים של עומק תיבת התהודה ולכן הם אחראים על תהליך העיבוד של הצליל לפני שמתפשט לחלל העולם.

דילוג לתוכן