גיטרה אקוסטית הכר את הגיטרה

גיטרה אקוסטית הכר את הגיטרה

מהי גיטרה אקוסטית? מה ההבדל בין גיטרה אקוסטית לגיטרה קלאסית? מדוע כל כך קשה ללחוץ ביד שמאל בגיטרה אקוסטית? האם כדאי להתחיל לנגן בגיטרה אקוסטית?

במאמר שלפניכם תמצאו תשובות לכל השאלות שמאפיינות גיטרסטים מתחילים וגם מתקדמים לגבי מהות הגיטרה האקוסטית.

מאת פיני אלקיים מנהל החנות כלי - מיתר

גיטרה אקוסטית היא אחת הגיטרות האהובות עלי . בעיקר בגלל גוון הצלילי המתכתי שלה והאופי הטבעי והחם של צלילי הגיטרה . למעשה כמעט כל אמן בוחר להציג את השירים שלו עם גיטרה אקוסטית ,וקשה למצוא אומן או להקה שלא משתמשים בגיטרה אקוסטית.

אז למה כל כך קשה לנגן על גיטרה אקוסטית?והאם יש פתרונות ושיטות שונות להפוך את הנגינה בגיטרה אקוסטית לפחות כואבת ואפילו יותר קלה? במאמר שלפניכם כמה עובדות חשובות שיעזרו לכם מאד להכיר את מהות הכלי ולהתמודד אתו בדרך הנכונה ביותר.

כמה עובדות חשובות שיעשו לכם סדר:

העובדה הראשונה היא שבגיטרה אקוסטית ישנם מיתרי פלדה.

גיטרה אקוסטית הכר את הגיטרהגיטרה אקוסטית - יד ימין

מיתרים אלו מצד אחד יוצרים את היופי המדהים של הכלי אך מאידך מקשים מאד על מי שמנגן עליהם. רמת המתיחה (tension) של המייתרים גבוהה במיוחד !!! והתחושה דומה למגע עם מחטים או סכינים חדים בניגוד לגיטרה קלאסית בה המיתרים עשויים מניילון ולכן התחושה בידיים ואופן הפקת הצליל קלה הרבה יותר.ישנם מספר פתרונות להתמודדות עם מיתרי הפלדה :

עובי המיתרים בגיטרה אקוסטית:

1. כידוע ישנם גדלים שונים במיתרי הגיטרה האקוסטית וככל שהמיתר עבה יותר כך הנגינה נעשית קשה יותר לכן לנגנים מתחילים מומלץ להתחיל לנגן על מיתרי פלדה בגודל של 0.10 מ"מ.חשוב לדעת שמיתרי פלדה מחלידים במשך הזמן כתוצאה מהחיכוך של היד המזיעה במהלך הנגינה עם המיתרים. לכן חשוב מאד לנקות את המיתרים או להחליף אותם לעתים קרובות. אך בשום אופן אל תנגנו על מיתרים חלודים.

גודל הגיטרה האקוסטית:

2. ישנם גם מס גדלים בגיטרה האקוסטית וגם כאן הגיטרה צריכה להיות מותאמת לגוף של הנגן. תוך כדי תחושה שהנגן שולט על הגיטרה ולא שהגיטרה שולטת עליו. ולכן מומלץ לגיטריסט בעל גוף קטן להשתמש בגיטרה בגודל 40" ולגיטריסט  בעל גוף גדול  בגיטרה בגודל 41" .

צוואר הגיטרה ולוח הסריגים:

3. צוואר הגיטרה: מרכיב מאד חשוב בנוחות הכלי הנו צוואר הגיטרה .הצוואר צריך להיות קטן ונח ככל האפשר על מנת לאפשר שליטה מלאה וגישה נוחה ליד שמאל. הטכנולוגיה של בניית הצוואר מאד משמעותית באופן הפקת הצליל של יד שמאל. והוא הגורם היותר משמעותי לרמת החיכוך של יד שמאל עם מיתרי הפלדה של הגיטרה האקוסטית.

מרחק המיתרים מלוח הסריגים- ה-Action

4. מרחק המיתרים מלוח הסריגים בגיטרה אקוסטית (action) צריך להיות במינימום האפשרי. ככל שהמיתרים מרוחקים יותר מלוח הסריגים כך הלחיצה ביד שמאל קשה יותר .מאידך ככל שהמיתרים צמודים יותר ללוח הסריגים כך הצלילים חשופים ליותר רעשים של זמזום .ולכן חשוב מאד שכיוון המרחק המיתרים יהיה במינימום האפשרי תוך שמירה על צלילים נקיים ללא זמזומים או רעשים מיותרים.

הדגם של הגיטרה:

5. החשוב מכל סוג הגיטרה !!!

למען האמת גיטרה אקוסטית שעונה על כל הדרישות הנ"ל.

דרישות אלו מאפשרת נוחות מקסימלית שייכת יותר לרמת הגיטרות האקוסטיות שעולות בסביבות ה 1500 ש"ח ומעלה…

פחות מכך יהיה קשה מאד למצוא את כל המרכיבים החשובים בגיטרה .

גיטרה אקוסטית הכר את הגיטרה

למעשה ההמלצה שלי היא לא להתפשר על הנוחות של הכלי . היות שמיתרי הגיטרה האקוסטית עשויים מפלדה ורמת מתיחה גבוהה במיוחד חשוב לזכור את כל העובדות : עובי המיתרים , גודל הגיטרה , עבוד הצוואר , מרחק המיתרים מלוח הסריגים , וכמובן סוג הגיטרה בעצמה.

אם זה נראה לכם מורכב מידי המלצה שלי:תתחילו לנגן בגיטרה קלאסית בה המיתרים עשויים מניילון ורמת הקושי היא אפסית ביחס לגיטרה אקוסטית . תתחילו לחזק את השרירים האצבעות ורק אח"כ מומלץ לעבור לגיטרה אקוסטית.

אם בכל זאת חשקה נפשכם בגיטרה האקוסטית דעו לכם שאין דבר העומד בפני הרצון …תהיו מוכנים לכמה חודשים לא קלים של אימונים ואח"כ הכאבים פוחתים עם הזמן ומתרגלים …

שלח הודעה

רוצים לדעת עוד אל תהססו לרגע שלחו הודעה ונשמח לעמוד לשירותכם

התקשרו עכשיו

נשמח לענות לכם באדיבות ובסובלנות בכל שאלה ובכל נושא ,תמיד בשבילכם

דילוג לתוכן