גיטרה אקוסטית מומלצת

גיטרה אקוסטית מומלצת היא שאיפתו של כל נגן גיטרה מתחיל ומתקדם. מהם הנקודות הכי חשובות בבחירת הגיטרה האקוסטית שלכם?שילוב נכון בין סאונד לנוחות הם ההתחלה הנכונה לבחירה הנכונה שלכם, אך ישנם כמה פרטים שונים כאשר השילוב הנכון בין כולם יביא אתכם לבחירה בגיטרה המושלמת

לוגו - כלי מיתר

פיני אלקיים מנהל החנות כלי מיתר פ"ת

גיטרה אקוסטית מומלצת - שילוב בין סאונד נוחות ורמת גימור

גיטרה אקוסטית מומלצת טובה תלויה בשילוב נכון של כמה גורמים שונים המתחלקים לסאונד נוחות ויופי. שילוב נכון ביניהם מייצר את הגיטרה האקוסטית הכי טובה שאפשר .  הגורמים המשפיעים על הצלילים של הגיטרה ועל הנוחות הם סוגי העצים,רמת הבניה, צוואר הגיטרה ,ורמת הגימור של הכלי.

גיטרה אקוסטית מומלצת

איכות העצים בגיטרה אקוסטית היא הדבר הכי משפיע על הצלילים של הגיטרה. כלומר הגיטרה כידוע בנויה רובה ככולה מעצים. זאת אומרת ככל שהעצים טובים יותר כך הסאונד של הגיטרה יהיה בהתאם.

החלק הקדמי של הגיטרה נקרא הטופ של הגיטרה – Top guitar wood ,עשוי בדרך כלל מעץ spruce –אשוחית  או מעץ ceadar – עץ ארז. רובם של העצים הטובים האלו מיובאים בדרך כלל מקנדה, כאשר גם ביניהם ישנם רמות שונות של עץ. 

גיטרה אקוסטית מומלצת - solid top

גיטרה אקוסטית מומלצת – solid top

כך למשל עץ אשוח מהחלק המשובח ביותר בעץ יהיה grad AAA .ישפיע על הצליל באופן משמעותי. חשוב לציין שחלק הטופ בגיטרה כלומר העץ הקדמי של הגיטרה. הוא החלק שהכי משפיע על הסאונד בגיטרה וחשוב שיהיה מעץ מלא. כלומר  מה שנקרא Solid Tpo 

הגב והצדדים בגיטרה טובה עשוי גם הוא מעצים אקוסטיים . אך בניגוד לחלק הקדמי בגיטרה יהיה עץ מסוג שונה בדרך כלל עץ מהגוני .שילוב זה בין העצים של החלק הקדמי לבין העצים של הגב והצדדים בגיטרה יוצר את הסאונד הכי נכון, כלומר הכי מושלם לגיטרה אקוסטית.

גיטרה אקוסטית שחורה- סוגי המיתרים בגיטרה

לנוחות משמעות רבה על תהליך ההתקדמות של הנגן וכן על השליטה הטכנית שלו בסגנונות המוזיקה השונים, ככל שיהיה יותר נוח לנגן על הגיטרה כך הנגן יכול להתאמץ פחות ולהפיק צלילים נקיים ללא התמודדות מעייפת את הידיים.

נוחות הגיטרה תלויה בשני פרמטרים : רוחב הצוואר ומרחק המיתרים מלוח הסריגים, לצוואר משמעות רבה על הנוחות בעיקר ביד שמאל חשוב שהיקף היד יהיה גדול מהיקף הצוואר ולכן חשוב שהצוואר של הגיטרה יהיה כמה שיותר דק.

היד מקיפה את צוואר הגיטרה בקלות

גודל הגיטרה בהתאם לגוף הנגן

דבר נוסף המשפיע על הנוחות בזמן הנגינה בגיטרה הוא גודלה של הגיטרה – חשוב שגוף הנגן יקיף את גוף הגיטרה בקלות וללא להפך , גיטרות דראדנוט בגודל "41 יפיקו סאונד גדול וחזק אך גודלה של הגיטרה מהווה אתגר ומרגיש בחוסר נוחות לרוב הנגנים בעלי גוף ממוצע. מתיחות בגב התחתון נגרמות בדרך כלל בגלל שהגיטרה גדולה מידי על גוף הנגן ולכן ההמלצה היא ללכת על גיטרה שתרגיש נוח בכל המובנים: צוואר וגוף שיתאימו להיקף הנגן. מרחק המיתרים מלוח הסריגים גם כן צריך להיות נמוך ככל שניתן בגיטרה הדבר תלוי בוויברציות של הכלי אך חשוב שמרחק נמוך – אקשיין נמוך לא יהיה על חשבון הצלילים של הגיטרה וכל המיתרים לכל אורך ורוחב הכלי יהיו נעימים נקיים ללא זמזומים.
אינטונציה אבסולוטית

אחד האתגרים בגיטרה טובה הוא שמירה על אינטונציה קבועה ומדויקת של הכלי. אינטונציה אבסולוטית פירושה שמירה על כיוון מוחלט של הגיטרה בכל סוגי האוקטבות השונים לכל אורך המנעד הקולי של הגיטרה.

לצורך המחשה מהיא אינטונציה נכונה נגיד שהכלי מכוון באמצעות טיונר ומראה נלו שהגיטרה מכוונת ברמה הכי מדויקת שהטיונר יכול להראות, אך כשאנו מתרחקים מהבתים הראשונים של הגיטרה אנו שומעים צלילים לא מדויקים שנשמעים לנו כמו זיוף של הצלילים, חוזרים שוב פעם למכוון הגיטרה – הטיונר ושוב הוא מראה לנו שהגיטרה מכוונת. אז יוצא שמצד אחד הצלילים לא נשמעים מדויק אך הטיונר מראה לנו לנו שהגיטרה מכוונת להפליא. נשמע לכם מוכר?

גיטרה קלאסית בנויה בחלק הקדמי עם עץ ארז

בעיה זו מוכרת להרבה גיטריסטים ומשמעותה שהכיוון הפנימי בתוך הכלי בורח מהכיוון האבסולוטי שלה או בלשון מקצועית יותר הגיטרה מאבדת את האוקטבות שלה .

איבוד האוקטבות של הכלי או הבריחה מאינטונציה אבסולוטית יכולה להיות נובעת מכמה גורמים שונים: 1. אורך החיים של המיתרים – יכול בהחלט לשנות את האוקטבות של הגיטרה – לכל מיתר אורך חיים משלו , כידוע מיתרים הם אביזר המתחלף בתדירות גבוהה יחסית בכלי מיתר שונים,

לאחר זמן זה המיתר מתחיל לזייף ולא שומר על אינטונציה וכמו שהזכרנו הגיטרה נשמעת מכוונת בטיונר אך באוזניים משהו לא מתיישב לנו נכון, לכן חשוב בבחירת הגיטרה להתקין מיתרים איכותיים ששומרים על אינטונציה לאורך זמן רב ככל שניתן.

גיטריסט מאוכזב עקב איבוד האינטונציה של הגיטרה

גיטרה אקוסטית מומלצת - מפתחות הכיוון כאמצעי נוסף לשמירה על האינטונציה

למפתחות הכיוון של הגיטרה תפקיד מכריע בשמירה על כיוון יציב של הגיטרה לאורך זמן וכן תורמים את חלקם לשמירה על אינטונציה, חשוב שהחומרים מהם בנויים המפתחות יהיו מחומרים איכותיים כמו מפתחות כרום למשל, שלא יחלידו ושמנגנון המפתח יהיה יציב עם תנועות זורמות ולא חורקות.

לאחר שסקרנו בצורה נרחבת את איכות העצים הנוחות והאינטונציה נעבור עתה לסוגיה שמעסיקה נגני גיטרה רבים ותורמת גם היא באופן משמעותי לאיכות הצליל בכלי והיא סוגיית המיתרים לגיטרה

מיתרים מחלידים בגיטרה אקוסטית

מיתרי פלדה מחלידים

לגיטרה אקוסטית מיתרי פלדה. כתוצאה מנגינה ממושכת על הכלי אצבעות יד שמאל נוטות להזיע ומכאן יש מגע של לחות עם המיתר היוצרת תהליך של קורוזיה ובכך גורמת למיתר להחליד. מיתר חלוד מאבד את כל האיכות שלו הן מבחינת הצליל והן מבחינת הנוחות והן מבחינת האוקטבות ושמירה על אינטונציה.

ישנם סוגים רבים ושוהים של מיתרים לגיטרה אקוסטית המתחלקים לעוביים שונים של המיתרים: ככל שהמיתר עבה יותר כך יהיה לגיטרה צליל חזק יותר אך מצד שני רמת הקושי בזמן הנגינה תהיה קשה בהתאם, כך למשל שמיתר בעובי 0.13 כמיתר מי של הגיטרה הוא המיתר הדק יותר בגיטרה יהיה קשה מאוד ללחיצה ביחס למיתר בעובי 0.10 מ"מ אך מצד שני הצליל שהמיתר יפיק בגיטרה יהיה עצמתי פי 2 מזה של מיתר בעובי 0.10 מ"מ

עובי המיתר
עובי המיתר משפיע בעיקר על הצליל ועל הנוחות בזמן הנגינה , אך לתהליך ההחלדה של המיתר אין קשר ישיר לעובי שלו, ישנה שיטה ידועה להתמודדות עם תהליך ההחלה של המיתר שעוזרת באופן משמעותי למנוע חלודה ולשמור על אורך החיים של המיתר, אך היא לא פותרת לגמרי את הבעיה. ניתן למרוח שמן מכונות או שמן נגד חלודה או אלכוהול על מטלית מכותנה ולעשות את המיתר בעדינות, שימו לב שתוך כדי תהליך ההחלקה של המטלית על המיתר חלק גדול מהחלודה שעל המיתר תרד ממנו ותעבור למטלית בנוסף תיווצר שכבה של שמן על המיתר המסייעת גם היא על שמירת המיתר ומעניקה תחושה חלקה בזמן הנגינה. גיטרה אקוסטית מוגברת - מיתרים ללא חלודה
מיתרים שלא מחלידים

ישנם כידוע מיתרים שלא מחלידים כמו למשל מיתרים של חברת elixir מיתרים אלו שומרים על רעננות ללא חלודה לאורך שנה שלמה לפחות שזה הישג ענק לכל מי שלא אוהב להחליף מיתרים לגיטרה לעתים תכופות.

חשוב לציין שמיתרים אלו מצופים בשכבה עדינה ובלתי נראית של פלסטיק או ניילון מוצמד על המיתר ובכך מונעים מהידיים המזיעות לבוא במגע ישיר עם המיתר עצמו, שיטה זו חדשה יחסית בעולם המיתרים אך יש לה חיסרון אחד בולט לדעתם של הרבי נגני גיטרה , הצליל במיתרים אלו מאבד את הטבעיות שלו ונשמע מעט מלאכותי.