גיטרה מעץ מלא

גיטרה מעץ מלא מפיקה צלילים עצמתיים עם הרמוניה אדירה. כלומר: אחד הגורמים הכי משפיעים על הצליל של הגיטרה הוא סוג העץ ואיכות העץ. ישנם המון סוגים של עצים בעולם, אך לא כל עץ מתאים לכל גיטרה. זאת אומרת שרק עצים אקוסטיים, כלומר עצים שמיועדים לכלי נגינה אקוסטיים, יפיקו את הצלילים הטובים ביותר. כך למשל עצים פשוטים ללא גוון אקוסטי יפיקו צלילים עמומים. כמו כן הם לא יאפשרו לכלי להגיע לרמה של הרמוניה טובה ומאוזנת. לגיטרות טובות ישנם שני סוגים עקרים של עצים. לחלק הקדמי של הגיטרה: עץ ארז ועץ אשוח. לכל אחד מהעצים הללו גוון אקוסטי אם כי ישנם הבדלים בגוון הצליל בין אחד לשני. עץ הארז בעל גוון עמוק יותר. ועץ האשוח בעל גוון בהיר יותר.

גיטרה מעץ מלא או לימינציה

בנוסף לכך ישנו הבדל בין סוגי הגיטרות. כלומר לגיטרה קלאסית טובה העץ הקדמי בדרך כלל יהיה עץ ארז- Ceadar. ולעומת זאת לגיטרה אקוסטית העץ הקדמי יהיה בדרך כלל עץ אשוח- Spruce . החלק הקדמי בגיטרה נקרא הטופ של הגיטרה. ישנם כמה אפשרויות של מרקם העץ. למינציה או סוליד טופ. האפשרות האחרונה היא עץ אשר לא עבר שינוי או עיבוד במרקם הפנימי שלו. כמו כן הוא שומר על הצליל באיכות הכי טובה שיש. העניין הוא שגיטרות מסוג זה עולות הרבה יותר מאשר מגיטרות עם עץ מעובד. כמו עיבוד של לימינציה. חשוב לציין ,שברוב המקרים עצים אקוסטיים איכותיים עולים הרבה כסף. כל זאת היות שחלקם בסכנת הכחדה מהעולם. וכמו כן דורשות אישורים מיוחדים בכדי לשווק אותם.

החלק הקדמי של הגיטרה- עץ ארז

מבצע! גיטרה קלאסית מעץ איכותי

סאונד מדהים! עם 12 שיעורי נגינה במתנה!
רק ב ₪699

המחירים הכי זולים בארץ!

החלק הקדמי לעומת הגב והצדדים

בנוסף לחלק הקדמי של הגיטרה ישנם עצים שונים אשר מרכיבים את הגב ואת הצדדים של הגיטרה. בדרך כלל סוגי העצים של הגב והצדדים של הגיטרה יהיו שונים מאשר החלק הקדמי. כלומר לא ניתן למצוא גיטרה אשר מורכבת מעץ ארז למשל, גם בחלק הקדמי וגם בגב ובצדדים. עובדה זו נובעת מהתפקיד השונה של כל חלק בגיטרה. כלומר לטופ חלק אשר ממונה על אופן יציאת הצליל לאוויר העולם. לעומת זאת לגב ולצדדים תפקיד שונה באופן עיבוד הצליל בהרמוניה של תיבת התהודה. כתוצאה מכך לכל חלק נדרש את סוג העץ אשר מתאים ביותר לתפקיד שלו בגיטרה.

מבחן הצליל

הדבר הכי חשוב מכל האמור לעיל הוא מבחן הצליל. זאת אומרת שלגיטרה המורכבת מרמה של עצים טובה צריך להיות סאונד מדהים. בכדי להעריך את רמת הצליל של הגיטרה צריך להשוות את הצליל שלה לעומת גיטרה אחרת. רמת הצליל לא נמדדת רק בעצמה שלה אלה גם באיכות של הצליל. לאיכות הצליל כמה נקודות חשובות. אורך ההרמוניה , העומק שלה וכמו כן רמת הוברציות ( הרעידות של הצליל ). דבר נוסף הוא שלגיטרות עם עצים טובים נגינה של קטעים של מוזיקה עדינה , יקבלו ביטוי הולם. זאת אומרת שגם קטעי נגינה עדינים יקבלו גוון מאוד ייחודי עם התפקיד המוזיקלי שלו.

עצים בסכנת הכחדה

לסיכום

גיטרה קלאסית או אקוסטית הוא כלי שברובו מורכב מעץ. כלומר איכות העץ בכלי הוא הגורם הכי משפיע על הצליל של שלו. עצים נכונים בחלק הקדמי של הכלי יאפשרו רמה גבוהה של הרמוניה ועצמה אדירה לכלי. דבר נוסף הוא השילוב של שאר העצים בתיבת התהודה. חשוב לשים לב שגם הגב והצדדים של הכלי יהיו עשויים מעצים אקוסטיים כמו עץ מהגוני למשל. שילוב נכון של עצים אלו יאפשר את הבחירה הנכונה ואת התוצאות הכי טובות במבחן הצליל של הגיטרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן