גיטרה קלאסית - צוואר צר

גיטרה קלאסית – צוואר צר מאפשרת לכל נגן , כלומר: מתחיל או מתקדם להפיק צלילים נקיים בקלות.  זאת אומרת : צוואר נוח בגיטרה קלאסית מאפשר שליטה טכנית ברמה גבוהה . זאת אומרת שהנוחות בכלי תלויה בעיקר בעובי הצוואר. צוואר דק וצר יאפשר הרגשה נעימה גם בזמן של נגינה ממושכת. קטעי נגינה מורכבים יהפכו למשימה אפשרית הודות לעובי הצוואר בגיטרה. גם קטעי נגינה של אקורדים עם גשר על כל פני המיתרים ( ברה שלם ) מאפשרים לכל נגן לעמוד בלחץ. אנשים בעלי גוף קטן ירגישו נוח אתה, ולא ירצו לנגן על גיטרה קטנה יותר. לעומת זאת גם אנשים עם ידיים גדולות יתחברו אליה ולא יפסיקו לנגן עליה.

מבצע ! גיטרה עם צוואר צר מיוחדת

גיטרה קלאסית מדהימה +צוואר צר + אקשיין נמוך

רק ב ₪599

המחירים הכי זולים בארץ!

גיטרה קלאסית עם צוואר רחב

נתחיל מכך שפעם נהגו לבנות גיטרה קלאסית עם צוואר עבה, רחב במיוחד ואקשיין ( מרחק המיתרים מלוח הסריגים ) ענק. לעתים אני נתקל בגיטרות ישנות וממש נפעם מחוסר הנוחות המשוועת בכלים מסוג זה. לצוואר רחב בגיטרה יש יתרון כמה יתרונות ולא רק חסרונות.היתרונות הבולטים הם : ויברציות גדולות של המיתרים. כלומר יש יותר מקום למיתרי הגיטרה לרעוד, ובכך הצליל של הגיטרה גדול יותר. כמו כן אנשים עם ידיים גדולות במיוחד, ירגישו נוח בעיקר בצעדים הראשונים. כלומר: הנחת כריות אצבעות יד שמאל מתפשטות על שטח גדול יותר ובכך הן מוצאות יותר מרחב על לוח האצבעות. 

גיטרה קלאסית עם צוואר נוח

החסרונות שיש בצוואר גדול ועבה

מצד שני, ישנן הרבה יותר חסרונות בצוואר עבה מאשר יתרונות. הפקת צלילים נקיים קשה יותר: כלומר אצבעות יד שמאל צריכות להימתח גם בביצוע של אקורדם פשוטים כמו אקורד C . בנוסף לכך נגינה של גשר מלא בגיטרה, או אקורד F למשל, יהפכו למשימה בלתי אפשרית בעליל. קטעי נגינה של מוזיקה קלאסית יוצרים הרגשה של חוסר נוחות תמידית. הרגשה זו מתסכלת את רוב הנגנים ולא מאפשרת להם להתקדם בצורה שוטפת. כלומר: נגנים עסוקים יותר בהתמודדות טכנית של הפקת הצלילים מאשר בעשיית מוזיקה מהנה. 

חווית נגינה תלויה גם בנוחות צוואר הגיטרה

אנחנו נמצאים בעולם מתקדם שהמידע בכל התחומים זורם וניתן להשגה בקלות. אם בעבר הטכניקות של בניית גיטרה הייתה נחלתם של מעטים המעברים את הידע מדור לדור. הרי שהיום אנחנו חיים בעולם מתקדם שמידע על בניית גיטרה טובה נוחה ואיכותית ניתן להשגה בקלות. כתוצאה מכך בעשור האחרון ואף מזה שלפניו, נכנסו לעולם הגיטרות דגמים שונים במהות מהדגמים המסורתיים, שהיו מקובלים עד כה. לא עוד גיטרות עם צוואר עבה ואקשיין מפלצתי. כיום ישנם גיטרות קלאסיות שהצוואר שלהם מזכיר יותר גיטרה חשמלית או גיטרה אקוסטית טובה, מאשר גיטרה של פעם.

גיטרה עם מרחק נמוך של המיתרים מלוח הסריגים

צוואר עם מרחק נמוך למיתרים

בנוסף לכל האמור למעלה, חשוב לציין שלמרחק המיתרים מלוח האצבעות גם כן תרומה משמעותי בנוחות הכלי. גיטרה קלאסית – צוואר צר הנה חלומו של כל נגן , אך מרחק נכון של המיתרים הוא חלק בלתי נפרד מהצוואר. כלומר ככל שמרחק המיתרים קרוב יותר ללוח האצבעות, כך יותר נוח לנגן על הגיטרה. גיטרה קלאסית – צוואר צר ללא מרחק נמוך של המיתרים , לא תרגיש גיטרה נוחה שכיף לנגן עליה.

כיום קיימות גיטרות קלאסיות עם Trus Rod . כלומר : בורג מובנה בתוך צוואר הגיטרה. בורג זה מאפשר לשלוט על האקשיין של המיתרים בעיקר בבתים האמצעיים של הכלי. זאת אומרת בתים 4-9 . הנט של הגיטרה צריך להיות חרוץ במידה הנמוכה ביותר . ובכך מאפשר אקשיין נמוך לבתים הראשונים בכלי. לעומת זאת האוכף של הגיטרה וכן גודלו אחראי בעיקר על הבתים הגבוהים בגיטרה.

השפעה של האוכף על גובה המיתרים בבתים הגבוהים

 

לסיכום

גיטרה קלאסית צריכה להיות נוחה לנגינה. נוחות גורמת לכם לנגן יותר ובכך להתקדם יותר . נוחות הכלי תלוייה בצוואר נוח. כלומר צוואר צר – לא עבה. בנוסף מרחק המיתרים מלוח הסריגים צריך להיות במינימום האפשרי על מנת לאפשר הפקת צלילים נקיים בקלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן