השפעת המיתרים על הצליל בגיטרה קלאסית

השפעת המיתרים על הצליל

השפעת המיתרים על הצליל בגיטרה היא אחת הסוגיות שמעסיקות כל נגן גיטרה. כלומר : מה הגורם הכי משפיע על הצליל? האם סוגי העצים של הגיטרה או סוגי המיתרים ? דבר נוסף: ישנם המון סוגים של מיתרים לגיטרה. השאלה היא איך לבחור את המיתרים הכי מתאימים, זאת אומרת המיתרים שמפיקים צלילים הכי טובים? שאלה נוספת שמעסיקה הרבה נגנים היא: האם הצליל תלוי בנגן? ובצורה בה הוא מנגן על הכלי? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

השפעת המיתרים והמתח שלהם

ישנם סוגים שונים של גיטרות. גיטרות קלאסיות, אקוסטיות וחשמליות. במאמר הזה נשתדל לסקור בעיקר את המיתרים בגיטרה קלאסית ואקוסטית. נתחיל בגיטרה קלאסית: ישנם שני סוגים עקרים של מיתרים לגיטרה קלאסית. מתח בינוני ומתח גבוהה. מיתרים עם מתח בינוני מפיקים צליל בעצמה בינונית ונעימים מאוד למגע. כלומר: קל מאוד להפיק אתם צלילים נקיים. זאת אומרת שאין מאמץ גדול באצבעות יד שמאל בזמן הלחיצה.

גיטרה אקוסטית עם מיתרי פלדה

לעומת זאת מיתרים עם מתח גבוהה מפיקים צלילים חזקים יותר. כלומר עם הרמוניה ענקית המתמשכת לאורך זמן וגם עם ויברציות גדולות של המיתרים. זאת אומרת שהמיתרים רועדים הרבה יותר במתח גבוהה וגם מפיקים צלילים חזקים יותר. אך לאופן הפקת הצליל במיתרים עם מתח גבוהה יש מחיר. כלומר: צורת הלחיצה שלהם קשה מאוד ולא מתאימה לכל נגן. היא פשוט כואבת באבעות יד שמאל בזמן קירוב המיתר אל לוח הסריגים.

חברות המיתרים

לפני שנמליץ לכם על מיתרים טובים, חשוב להבין מה ההבדל בין מיתרים טובים לפחות טובים. זאת אומרת מה ההבדל בין חברה כמו Savarez למשל, המייצרת את המיתרים הטובים בעולם לגיטרה קלאסית, לבין מיתרים פשוטים יותר המותקנים בדרך כלל על גיטרות פשוטות וזולות. הרבה אנשים חושבים שמיתרים לא טובים הם מיתרים שנקרעים. ובכן הרשו לי להפריך את ההנחה הזו. כלומר מיתרים טובים או פחות טובים לא קשורים בהכרח לאורך החיים של המיתר.זאת אומרת שגם מיתרים טובים מאבדים את האפקטיביות שלהם אחרי זמן .

ההבדלים בצלילים

למעשה ההבדל העיקרי הוא באיכות הצלילים של המיתרים . כלומר : מיתרים טובים מפיקים צלילים חדים יותר וברורים יותר עם ויברציות גדולות שמאשרות רעידה ענקית למיתרים ובכך מפיקים צלילים עם עצמה גדולה. אך לא רק עצמה אלא גם המון אופי וגוון מיוחד. לעומת זאת מיתרים פשוטים יפיקו בדרך כלל צלילים עמומים עם ויברציות קטנות, וכתוצאה מכך העצמה שלהם תהיה חלשה. דבר נוסף הוא הגוון של הצליל שלהם יהיה חסר טעם.

גיטרה אקוסטית צוענית

השפעת העצים של הגיטרה על הצליל של המיתרים

בנוסף להשפעה של המיתרים על איכות ועוצמת הצליל. ישנה השפעה לא פחות חשובה והיא איכות העצים בגיטרה. כמובן שעצים פשוטים , גם אם יהיו עם המיתרים הכי טובים בולם, לא יאפשרו סאונד הולם למיתרים. זאת אומרת שלעצים ישנה השפעה גדולה על איכות הצליל של המיתרים. לעומת זאת אם נשים את מיתרים לא טובים על הגיטרה הכי טובה בעולם. לא נקבל צלילים איכותיים.  כלומר : מיתרים פשוטים על גיטרה טובה יהרסו לגיטרה את הצלילים שלה.

מיתרים טובים על גיטרות טובות

יוצא מכך שחייב להיות יחס נכון בין הרמה של הגיטרה לרמה של המיתרים. זאת אומרת שלגיטרה עם עצים אקוסטיים מיתרים טובים יוציאו ממנה את המקסימום. לעומת זאת, מיתרים פחות טובים יוציאו ממנה את המינימום. דבר נוסף לגיטרות פשוטות וזולות לא מומלץ להשקיע במיתרים הכי יקרים, אם כי מיתרים ברמה סבירה ישדרגו לגיטרה את הצליל שלה.

העדפת הנגן

כמובן שיש עניין של טעם לכל נגן באשר לגוון האהוב עליו. כלומר בכדי להתאים את המיתרים המתאימים ביותר לגיטרה עלינו לנסות המון סוגים. עובדה זו נובעת לכל גיטרה מתאים יותר סוג של מיתר אחד , ומתאים פחות סוג של מיתר שני. לכן לוקח זמן לכל לנגן להגיע למסקנה הנכונה לגבי הבחירה הכי מועדפת עליו.

גיטרה אקוסטית עם מרחק נמוך של המיתרים מלוח הסריגים

הצליל תלוי באצבעות

בתור נגן גיטרה חשוב לי להסביר לכם שלמרות כל מה שכתבנו למעלה על המיתרים, ישנו גורם נוסף המשפיע אולי יותר מכולם על איכות הצליל. הגורם הוא האצבעות של הנגן. כלומר : אופן הפקת הצליל של הנגן. למעשה לכל נגן לוקח המון זמן להגיע לרמה של הפקת צליל בגיטרה. זאת אומרת שעיקר הסאונד תלוי באצבעות של הנגן. לנושא הזה קוראים : צליל , כלומר לכל נגן יש את אופן הפקת הצלילים שלו על הגיטרה.

גיטרה אקוסטית עם מיתרי פלדה

יכולה להיות הגיטרה הכי טובה בעולם עם המיתרים הכי טובים בעולם , לעומת זאת צריך שהנגן ידע להפיק את הצלילים הנכונים שהכלי יכול לתת. המון נגנים מגיעים אלינו לחנות בכדי לבחור גיטרה ואני מבחין שבדרך כלל רוב הנגנים המתחילים לא יודעים להוציא מהגיטרה את הצליל שלה. מסקנה הצליל נמצא לא פחות באצבעות של הנגן מאשר בסוגי העצים של הגיטרה או המיתרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן