לנגן בגיטרה עם מפרט

לנגן בגיטרה עם מפרט או בלי מפרט? היא אחת השאלות שכל נגן גיטרה נתקל בהם . במאמר שלפניכם ננסה להבין מהו תפקידו של המפרט. כלומר לאיזה סגנון של מוזיקה הוא מתאים. בנוסף נבין מדוע נגינה באצבעות יד ימין שונה במהותה מנגינה במפרט.

ראשית עלינו להבין שכל המאמר הזה מיועד לנגינה ביד ימין. כלומר: ביד ימין בגיטרה ישנם המון סוגים של טכניקות נגינה שונות. זאת אומרת שלכל סגנון מוזיקה יש סגנון שונה של פריטה.

לעתים ניתן לבצע את אותו סגנון במוזיקה בשתי הדרכים, כלומר עם או בלי מפרט לגיטרה, ולעתים הסגנון עצמו מכתיב לנגן את העובדה איך לנגן ובאיזה טכניקה להשתמש.

לנגן בגיטרה מוזיקה קלאסית רק באצבעות יד ימין

נתחיל מהעובדה שטכניקה של מפרט לא יכולה להוות תחליף מלא לנגינה באצבעות יד ימין. כלומר: ברוב המקרים הנגינה במפרט יכולה להשמיע צליל אחד בו זמנית. זאת אומרת שנגיד ואנחנו צריכים לנגן על מיתר ראשון בגיטרה ביחד עם מיתר חמישי בו זמנית, לא ניתן לבצע את הטכניקה הזאת ללא שימוש מלא באצבעות יד ימין.

לנגן בגיטרה עם מפרט

כל שכן שאנחנו צריכים לנגן על שלושה מיתרים שונים בו זמנית. לדוגמה: מיתרים: 1,3,5 שלא ניתן יהיה לבצע אותם בשום טכניקה שונה, אלא רק באצבעות היד. יוצא מכך שמוזיקה קלאסית לגיטרה מחייבת אך ורק שימוש באצבעות יד ימין ולא במשהו אחר.

סגנון הנגינה בגיטרה חשמלית

 לעומת זאת ,סגנון הנגינה בגיטרה חשמלית ברובו כולל קטעי סולו. זאת אומרת נגינה של צלילים בודדים הנמשכים ברצף. נגינה בסגנון זה מאפשרת בהחלט שימוש במפרט. חשוב להבין שצליל הגיטרה הנוצר על ידי מפרט יהיה הרבה יותר חזק , וגם יאפשר שליטה טכנית מהירה יותר.

לנגן בגיטרה עם מפרט - צליל חזק יותר בגיטרה

שימוש באצבעות לא במפרט בגיטרה חשמלית

אחד מנגני הגיטרה החשמלית הכי מפורסמים בעולם הוא מרק קנופלר. כידוע הוא מנגן על גיטרה חשמלית ללא מפרט. כלומר הוא פיתח טכניקה ייחודית לנגינה, המאפשרת נגינה באצבעות יד ימין . לטכניקה זו אופי ייחודי משלה, הן מבחינת אופי הצליל, והן מבחינת הטכניקה שלה.

כלומר גוון הצליל של האצבעות שונה במהותו  מגוון הצליל של המפרט. זאת אומרת שאופי הצליל הרבה יותר עדין באצבעות. מצד שני השליטה באצבעות יד ימין, מאפשרת להגיע לרמת מהירות גבוהה במיוחד. זאת אומרת שאצבעות יד ימין משתתפות כולם בנגינה.

fingerstyle

ישנו סגנון נוסף האופייני בעיקר לגיטרה אקוסטית הנקרא בשם: fingerstyle . סגנון נגינה זה משלב את המלודיה ביחד עם ההרמוניה. למעשה הסגנון דומה מאוד למוזיקה קלאסית. כלומר מצד אחד מנגנים את המנגינה של השיר הרצוי, ומצד שני באותו הזמן משלבים את האקורדים של השיר. כתוצאה מהמורכבות הזאת, לא ניתן לנגן את המוזיקה הזו באמצעות מפרט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *