סט אפ לגיטרה

מהו סט אפ לגיטרה ? מה ההבדל בין הטיפול בין גיטרה קלאסית לאקוסטית או חשמלית ובס? מה כולל הטיפול בגיטרה ואחת לכמה זמן מומלץ לעשות סט אפ לגיטרה? את כל התשובות תמצאו במאמר שלפניכם

לוגו - כלי מיתר

מאת פיני אלקיים

סט אפ לגיטרה הנו טיפול רב היקפי לגיטרה. כמו כל כלי נגינה מכני גם הגיטרה נשחקת במשך הזמן ולכן בכדי לשמור על כלי מאוזן מכל הבחינות מומלץ אחת לשנה לעשות טיפול רב היקפי לגיטרה. אז מה בעצם כולל הסט אפ? באופן כללי הטיפול בגיטרה אמור להביא אותה למצב האידאלי שלה כלומר: שהכלי יעבוד הכי טוב שאפשר : נתחיל עם הנוחות: כידוע ככל שיותר נוח לנו בתור נגנים כך אנו מגיעים לתוצאות טובות יותר הנוחות משתנה בין סוגי הגיטרות השונות אך מכנה משותף לכולם הוא אקשין נמוך סט אפ לגיטרה - מרחק המיתרים מלוח הסריגים

אקשין בגיטרה הוא מרחק המיתרים מלוח הסריגים. ככול שהמרחק קטן יותר כך לנגן יהיה נוח יותר אך מצד שני ככול שהאקשין נמוך כך היכולת לצלילים מזמזמים גבוהה יותר, הדבר החשוב בסידור האקשין במשך הטיפול בגיטרה הוא ליצור מצד אחד מקסימום נוחות במינימום של מרחק המיתרים מלוח הסריגים אך לא על חשבון איכות ונקיות הצלילים.

 מרחק המיתרים מלוח הסריגים - האקשין של גיטרה

איך מכוונים את האקשין?

כיוון האקשין תלוי בכמה גורמים שונים ומשתנה בין סוגי הגיטרות השונות. צוואר הגיטרה, הנט האוכף והסריגים: בכדי ליצור את הכיוון הנכון בכל גיטרה חייב להיות איזון מושלם בין כל הגורמים הנ"ל כך שלמעשה הגבהים הנכונים בין כולם יוצרים את האקשין הנכון בכל חלקי הגיטרה.

בגיטרה אקוסטית וחשמלית למשל צוואר הגיטרה ניתן לכיוון באמצעות ה  Trus Rod , כיוון זה מאפשר ליצור את הקימור הנכון והמדויק ביותר הנחוץ לצוואר הגיטרה בעיקר בבתים האמצעיים של הכלי.

 הברגים לכיוון האינטונציה בגיטרה חשמלית

האינטונציה של הגיטרה

אינטונציה של הגיטרה היא הכיוון האבסולוטי של הצלילים בכל חלקי הגיטרה . כך למשל הצליל מי של הגיטרה צריך להישמע מדויק באופן אבסולוטי בכל האוקטבות האפשריות בגיטרה. וכן שאר כל הצלילים האחרים בכלי עם אינטונציה אבסולוטית הגיטרה תשמע מכוונת לכל אורך לוח הסריגים .

 הברגים לכיוון האינטונציה

כיוון האינטונציה הוא אחד הדברים הכי חשובים בסט אפ לגיטרה וגם הוא משתנה בהתאם לסוגי הגיטרות השונות, כך למשל שבגיטרה חשמלית ניתן לכוון את האינטונציה באמצעות הברגים האנכיים כמו בתמונה למעלה, ובגיטרה קלאסית ואקוסטית הדבר תלוי בעיקר בכיוון האוכף והנט.

דילוג לתוכן